Technologia
Czym jest i do czego służy pompa z pierścieniem wodnym?

Czym jest i do czego służy pompa z pierścieniem wodnym?

Pompa z pierścieniem wodnym, inaczej pompa z pierścieniem cieczowym, to rodzaj pompy próżniowej, która wykorzystuje obracający się wirnik częściowo zanurzony w cieczy, zazwyczaj w wodzie, w celu utworzenia pierścienia cieczowego w obudowie pompy. Co warto wiedzieć o tej pompie?

Metoda działania pompy z pierścieniem wodnym – krok po kroku

Urządzenie takie jak pompa z pierścieniem wodnym – https://www.garenpost.com.pl/pompy-z-pierscieniem-wodnym/ pozwala na efektywne transportowanie materiałów w różnych obszarach. Oto jak działa pompa z pierścieniem wodnym:

Obroty wirnika

Wirnik pompy, który jest zwykle montowany mimośrodowo w korpusie pompy, obraca się z dużą prędkością. Ten obrót wytwarza siłę odśrodkową, która wypycha ciecz (zwykle wodę) na zewnątrz w kierunku ścianki obudowy.

Tworzenie pierścienia cieczy

Ruch cieczy na zewnątrz tworzy wirujący pierścień cieczy wewnątrz obudowy pompy. Pierścień cieczowy służy jako dynamiczne uszczelnienie pomiędzy łopatkami wirnika a ścianą obudowy.

Zasysanie gazu

Gdy wirnik nadal się obraca, gaz lub para są zasysane do komory sprężania przez otwór wlotowy. Obracający się pierścień cieczy otacza i zatrzymuje cząsteczki gazu w komorze sprężania.

Kompresja

Obracanie się wirnika powoduje zmniejszenie objętości komory sprężania, powodując sprężanie uwięzionego gazu lub pary.

Usunięcie gazu

Po sprężeniu gazu do żądanego ciśnienia zostaje on wyrzucony przez króciec wylotowy pompy.

Pompa z pierścieniem wodnym – kiedy jest stosowana?

Pompy z pierścieniem wodnym są powszechnie stosowane do różnych zastosowań, w tym:

Wytwarzanie próżni

Pompy z pierścieniem wodnym są szeroko stosowane do wytwarzania próżni w procesach i zastosowaniach przemysłowych. Mogą osiągać poziomy próżni aż do ciśnienia atmosferycznego (760 mmHg) i nadają się do zastosowań, w których wymagany jest umiarkowany poziom próżni, takich jak odgazowywanie, destylacja próżniowa, filtracja próżniowa i suszenie próżniowe.

Transfer cieczy

Pompy z pierścieniem wodnym mogą być również używane do pompowania cieczy z gazami lub parami. Nadają się do tłoczenia mieszanin cieczy i gazów, dzięki czemu sprawdzają się do zastosowań takich jak pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym stosowane w przemyśle papierniczym do procesów odwadniania.

Sprężanie gazów wybuchowych

Pompy z pierścieniem wodnym są z natury bezpieczne przy sprężaniu gazów wybuchowych lub łatwopalnych, ponieważ działają bez kontaktu metalu z metalem i wykorzystują ciecz jako medium uszczelniające.

Obsługa powietrza i gazu

Pompy z pierścieniem wodnym są wykorzystywane w różnych zastosowaniach związanych z obsługą powietrza i gazu, w tym w napowietrzaniu, transporcie pneumatycznym i odzyskiwaniu oparów. Mogą pracować z szeroką gamą mediów, co czyni je uniwersalnymi pompami do procesów przemysłowych.

Dodaj komentarz