Lifestyle
Dobór odpowiedniego lektora do produkcji

Dobór odpowiedniego lektora do produkcji

Niezależnie od tego o jakiego typu produkcję chodzi istotne jest dobranie odpowiedniego lektora. Gdzie jednak znaleźć taką osobę nie mając wcześniej żadnych z nią doświadczeń?

Bank głosów jest odpowiedzią

Dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z lektorami i nie nawiązały określonej współpracy najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie sprawdzonego banku głosów. W ten sposób można się dowiedzieć czy dany lektor sprawdza się w swojej pracy ale również jakie są jego stawki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że lektor cena jest bardzo różna. Jest wiele czynników, które na to wpływają. Należą do nich:

  • czas nagrania,
  • dotychczasowe doświadczenie lektura,
  • barwa i ton głosu,
  • czy lektor jest znanym głosem,
  • szybkość dostarczenia nagrania.

Wyżej wymienione czynniki decydują o tym jaką stawkę przyjmie lektor. W bazach lektorów tego typu informacje są widoczne praktycznie od razu. Każdy lektor przyjęty do bazy ma obowiązek wyznaczenia swojej stawki za stronę a4 bądź też za godzinę pracy. Wszystko zależne jest od projektu w którym lektor ma uczestniczyć.

Niedoświadczeni lektorzy

Oczywistym jest, że osoba, która nie posiada odpowiedniego doświadczenia będzie zarabiała zdecydowanie mniej niż doświadczony lektor. Jest to zrozumiałe. Przy tym osoba, która nie ma dużego doświadczenia może je szybko zdobyć. Czasami w określonych projektach ważna jest właśnie stawka, którą życzy sobie lektor. Nie zawsze producentów stać na to, aby pracować z najlepszymi. Kilka dobrze zrealizowanych projektów i dalsze polecenia do pracy mogą spowodować, że stawka bardzo szybko się podniesie. Tym samym więc lektor który jeszcze do niedawna zarabiał 30 zł za stronę a4 może zacząć zarabiać nawet 100 zł za stronę a4. Wszystko jest kwestią doświadczenia i cierpliwości.

Doświadczeni lektorzy

Z kolei jeżeli chodzi o doświadczonych lektorów to tutaj bardzo ważne jest z czego dana osoba jest znana. Jeżeli głos jest znany z produkcji filmowych czy radia to osoba taka może wiele zarobić. Przy tym warto pamiętać o projektach, które mają ograniczony budżet. Lektorzy znani ze swoich głosów bardzo często są kojarzeni. Tym samym ich stawki są wysokie. Nie każdy może sobie na takie pozwolić. Lektorzy z dużym doświadczeniem mają więc mniej zleceń ale są one zdecydowanie lepiej płatne.

Wybór odpowiedniego lektora

Wybranie lektora, który będzie pasował do danej produkcji jest kluczową sprawą. Nie zawsze musi to być osoba, która ma spore doświadczenie. Czasami współpraca wywiązuje się samoistnie. Po prostu dany głos pasuje do danej produkcji.

Dodaj komentarz