Dom
Jakich produktów do malowania ścian używają profesjonaliści?

Jakich produktów do malowania ścian używają profesjonaliści?

W realizacji takich zleceń jak malowanie ścian w mieszkaniu nie ma miejsca na pomyłki. Każdy profesjonalny malarz powinien mieć ze sobą komplet niezawodnych narzędzi i odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki nim uzyskamy nienaganny efekt i oszczędzimy czas – również ten, który w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na poprawki.

Klienci są bardzo wymagający i nie tolerują „niedoróbek”. Każdy fachowiec wie też, że niedociągnięcia oznaczają złe opinie wśród znajomych i w konsekwencji – mniej zleceń. Podstawowym wyposażeniem każdego malarza ścian są takie narzędzia jak szpachla, wałki do malowania z kuwetą, pędzle, gąbki, preparat do oczyszczania ich z farby, a także precyzyjne pióro do zapraw. Oczywiście nie można zapomnieć o drabinie i odpowiednim ubraniu roboczym. Aby ułatwić sobie pracę i uniknąć wpadek, każdy profesjonalny malarz ścian, oprócz wymienionych narzędzi, powinien mieć w swojej podręcznej skrzynce jeszcze dwa dodatkowe produkty: dobrą taśmę maskującą i mocną, stabilną folię malarską.

Malowanie mieszkania – jak zabezpieczyć pomieszczenie, które malujemy?

Zanim przystąpimy do malowania pomieszczenia, powinniśmy dokładnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie i przedmioty, które są narażone na nieumyślne zachlapanie farbą. Mowa przede wszystkim o listwach, włącznikach, a także kaloryferach, oknach i dekoracjach naściennych. Wszystkie te elementy po zakończonej pracy powinny być nietknięte i czyste.

Wszystkie te miejsca należy pieczołowicie obłożyć folią i dodatkowo obkleić taśmą. Zapomnijmy jednak o delikatnych, cienkich foliach czy dowolnych taśmach. W przypadku fachowych prac malarskich używanie półśrodków i tańszych odpowiedników profesjonalnych akcesoriów po prostu się nie opłaca. Warto więc sięgnąć po odpowiednią taśmę maskującą i solidną folię malarską. Ta pierwsza dodatkowo przyda się nam do oznakowania obszarów naszej pracy.

Taśma maskująca – niezbędne akcesorium przy malowaniu ścian

Na rynku dostępnych jest wiele różnych samoprzylepnych taśm maskujących. Warto przy tym pamiętać, że produkty te nie podlegają określonym normom, przez co nie możemy wyróżnić konkretnych, ujednoliconych rodzajów taśm. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej odpowiedniej?

Wiele zależy od tego, na jakiej powierzchni pracujemy. Do większości prac malarskich i wykończeniowych z powodzeniem wystarczy taśma wykonana z krepowanego papieru. Jeżeli mamy do czynienia z delikatną powierzchnią, na przykład tapetą czy ścianą pomalowaną lakierem lub farbami rozcieńczalnymi w wodzie, warto sięgnąć po taśmę o niskiej przyczepności. Tego rodzaju produkt dobrze sprawdzi się również wtedy, kiedy potrzebujemy podwójnego maskowania. Z kolei jeżeli zależy nam na uzyskaniu ostrych krawędzi malarskich i trwałości, a przy tym również na podwójnym maskowaniu, wybierzmy specjalny papier washi o średniej przyczepności. Na tak trudnych powierzchniach jak sztukaterie, gips, powierzchnie gładkie i chropowate, a także filcowane, dobrze sprawdzą się natomiast taśmy tynkarskie na tkaninie, PVC i PE. Produkty te są odporne na promieniowanie UV i obciążenia mechaniczne, a ich przyczepność jest średnia do wysokiej. Istnieją jeszcze taśmy na tkaninie, które świetnie sprawdzą się w przypadku maskowania na takich materiałach jak beton, klinkier, sztuczny kamień czy inne chropowate powierzchnie.

Jeżeli przygotowujemy się do precyzyjnych prac malarskich, warto zaopatrzyć się w przyczepną i łatwą w obsłudze taśmę do malowania. Takim produktem jest wysokiej jakości taśma tesa® 4352 Allround Mask, która doskonale sprawdzi się nie tylko w trakcie malowania wewnątrz, ale i na zewnątrz. Wyróżnia ją doskonała przyczepność (dzięki akrylowej substancji klejącej) i gładki papierowy podkład. Dzięki temu możemy osiągnąć ostre krawędzie odcięcia farby bez żadnych zacieków.

Taśma tesa® 4352 Allround Mask jest uniwersalna – można ją stosować ze wszystkimi farbami, glazurami i lakierami. Produkt znakomicie przylega do różnego rodzaju powierzchni, nawet tych szorstkich. Jej przylepność do stali wynosi 1,5 N/cm. Jednocześnie produkt bardzo łatwo daje się ręcznie dzielić na mniejsze kawałki, a przy tym jest odporny na rozdarcie. Po skończonej pracy taśmę można łatwo usunąć. Produkt nie pozostawia śladów do 1 miesiąca w pomieszczeniach oraz do 2 tygodni na zewnątrz.

Folia malarska – sprawne malowanie bez zabrudzeń

Warsztat malarza ścian nie byłby kompletny również bez folii malarskiej, która zabezpieczy podłogę i sąsiednie ściany przed zachlapaniem. Folia tesa® Professional 4403 Easy Cover® Standard to inteligentne rozwiązanie 2 w 1, które łączy w sobie dwie funkcje: taśmy maskującej oraz zintegrowanej folii ochronnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić czas, a także pieniądze – nie ma potrzeby dokupowania oddzielnej taśmy maskującej.

Taśma nadaje się do rozłożenia na gładkich, lekko ustrukturyzowanych i delikatnych powierzchniach. Cześć klejącą pokrywa naturalny kauczuk, zapewniający dobrą przyczepność. Z kolei lekko krepowana folia wytwarza delikatne ładunki elektrostatyczne, co decyduje o jej bezproblemowym użytkowaniu. Produkt niezwykle łatwo dostosowuje się do kształtu każdej powierzchni, nawet tak dużej jak ściana, podłoga czy meble.

Pamiętajmy: przygotowując swój profesjonalny warsztat, nie warto ograniczać się do półśrodków. Na szczęście wystarczą niewielkie, lekkie i poręczne produkty, aby wykonać swoją pracę sprawnie, szybko i perfekcyjnie.

Dodaj komentarz