Zdrowie
Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

Technologia stale idzie do przodu, dlatego też możemy być pewni, że niemal każda płaszczyzna naszego życia może zostać poprawiona. Podobnie jest z aparatami słuchowymi, które wspomagają nas w codziennym funkcjonowaniu. Kiedy jednak takie urządzenie będzie nam potrzebne? Podpowiadamy.

Do czego służą aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe służą przede wszystkim do rehabilitacji słuchu, jednak pełnią dwojaką funkcję – wspomagają słyszenie oraz zapobiegają dalszemu postępowaniu ubytków słuchu. Ich stosowanie zalecane jest przy każdym stopniu niedosłuchu, również w tym małym. Nowoczesne aparaty słuchowe są dyskretne – ich funkcje można przełączać za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki zaawansowanej technologii skutecznie wspomagają słyszenie oraz zachowują podstawowe funkcje słuchu, takie jak zdolność słyszenia przestrzennego, selektywnego oraz duża rozdzielczość czasowa.

Zobacz także: https://miniporadnik.pl/jakie-sa-rodzaje-aparatow-sluchowych/

Kiedy zacząć nosić aparat słuchowy?

Polacy wciąż mają tendencję do decydowania się na aparat słuchowy zbyt późno, kiedy utrata słuchu zaczyna im przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Zwlekanie w tej kwestii nie przynosi dobrych efektów, ponieważ mózg, wraz z pogłębiającym się niedosłuchem, traci zdolność do przetwarzania i rozpoznawania mowy. Największe korzyści z noszenia aparatów słuchowych mogą zatem odnieść osoby z małym i średnim niedosłuchem. 

Stosowanie aparatów słuchowych jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, u których ubytki słuchu mogą negatywnie wpływać na rozwój mowy oraz osiągnięcia w nauce. Specjaliści zwracają uwagę także na społeczny aspekt ubytków słuchu wśród dzieci: „Niedosłyszące dziecko może się zacząć izolować z grup rówieśniczych w żłobku, przedszkolu czy szkole”. Często również nie reaguje na polecenia rodziców czy nauczycieli, bo po prostu ich nie słyszy. Aparat słuchowy może się w tym przypadku okazać jedynym sposobem na zdrowy rozwój.

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

Aparaty słuchowe możemy podzielić na dwie główne kategorie: aparaty zauszne (BTE) oraz wewnątrzuszne (ITE). To obecnie najczęściej wybierane modele aparatów słuchowych ze względu na wysoki poziom komfortu. Są dostępne w różnych rozmiarach oraz stylach i są odpowiednie wszystkich ubytków słuchu – od nieznacznych do głębokich.

Z kolei wewnątrzuszne aparaty słuchowe (ITE) są Konfigurowalne i praktycznie niewidoczne. Ponadto są wykonywane na zamówienie, dzięki czemu pasują idealnie do ucha. Ze względu na mały rozmiar najlepiej sprawdzają się przy lekkim lub średnim ubytku słuchu. To, czy aparaty słuchowe ITE będą nam odpowiadać, zależy od ich kształtu i rozmiaru Twojego kanału słuchowego.

Dodaj komentarz