Lifestyle
Wakacje na Krecie 2022 – 3 największe atrakcje greckiej wyspy

Wakacje na Krecie 2022 – 3 największe atrakcje greckiej wyspy

Kreta nie bez przyczyny nazywana jest Królową Wysp Greckich. Jest ona uosobieniem Grecji w pigułce. Znajdziemy tam piaszczyste plaże, starożytne zabytki, a także głębokie wąwozy. Dlaczego warto spędzić wakacje na Krecie? Podpowiadamy.

Wakacje na Krecie 2022 – laguna Balos

Laguna Balos uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Krecie. To właśnie ją możemy podziwiać na licznych pocztówkach z tej greckiej wyspy. Turkusowa, krystalicznie czysta woda i złocisty piasek. To one przyciągają w to miejsce setki tysięcy turystów rocznie. Dobrze jest wybrać się tutaj poza sezonem, kiedy liczba turystów jest mniejsza.

Niedaleko brzegu znajduje się półwysep Tigani. Z powodu charakterystycznej dla laguny płycizny dotrzeć można tam pieszo. Dużą atrakcją tego miejsca jest położona niedaleko wyspa Gramvousa. W dawnych czasach swoją siedzibę na niej mieli piraci. Dziś obejrzeć możemy tam pozostałości zbudowanej przez nich twierdzy. W te miejsca dotrzeć można korzystając z ofert na stronie https://www.traveligo.pl/.

Zobacz także: https://e-wyjazd.pl/grecja-2022-3-powody-dla-ktorych-warto-ja-odwiedzic-poza-sezonem/

Wakacje na Krecie 2022 – Wąwóz Samaria

Wakacje w Grecji nie mogą obyć się bez odwiedzenia Wąwozu Samaria. Jest to najdłuższy suchy wąwóz w Europie. Trasa turystyczna prowadząca jego dnem liczy sobie aż 16 kilometrów. W 1962 roku na jego terenie utworzono Park Narodowy Samaria. Decydując się na pokonanie szlaku przez wąwóz musimy liczyć się z kilkugodzinnym marszem.

Szlak rozpoczyna się niedaleko wioski Omalos. Tam rozpoczyna się trasa w dół, która prowadzi na dno wąwozu. Większość trasy prowadzi wzdłuż koryta rzeki Taras. Po drodze mijać będziemy między innymi opuszczoną wioskę Samaria. Co ciekawe – w swoim najwęższym miejscu wąwóz ma szerokości jedynie 3,5 metra. Miejsce to zwane jest Stalowymi Wrotami.

Wakacje na Krecie 2022 – Chania

Spędzając wakacje na Krecie koniecznie należy odwiedzić miasto Chania. Jest to jedno z najstarszych greckich miast. Jako że jest to miasto portowe warto skierować się w stronę Portu Weneckiego. Uważany jest on za jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Krecie. Okolice portu tętnią życiem przez całą dobę. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest latarnia morska.

W Chanii warta odwiedzenia jest także Twierdza Firkas. Została ona wzniesiona w XVII wieku w celu obrony Krety przed najazdem Turków. Obecnie mieści się w niej Muzeum Morskie Krety. To miejsce warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu. Rozciąga się z niego wspaniały widok na Port Wenecki, a także całe miasto Chania.