Sport
Wpływ tenisa ziemnego na zdrowie psychiczne

Wpływ tenisa ziemnego na zdrowie psychiczne

Marka ASICS przeprowadziła unikalny eksperyment jeszcze przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Z badania, w którym wzięła udział najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek, wynika, że zaledwie 15 minut na tenisowym korcie wystarczy, aby zredukować poziom stresu o 35%.

Eksperyment społeczny

Eksperyment został przeprowadzony w Paryżu w odpowiedzi na badanie, które wykazało, że aż 65% mieszkańców uważa stolicę Francji za stresujące miejsce do życia. Za dyskomfort psychiczny w głównej mierze odpowiadają ruch uliczny (61%), zanieczyszczenie powietrza (56%), transport publiczny (48%), brak miejsc parkingowych (42%) oraz praca (39%). Wspomniane punkty stresogenne „ożyły” na specjalnie przygotowanej „ścianie stresu”, dając paryżanom możliwość odreagowania za pomocą tenisowej rakiety.

W badaniu w czasie rzeczywistym wzięła udział między innymi Iga Świątek. – Tenis zabiera mnie z powrotem do czasów młodości i daje mi olbrzymie szczęście. Zawsze uważałam go za najlepszy sport na świecie. Widać, że ludzie czują się swobodniej, gdy mogą odreagować codzienne zmartwienia i dosłownie zapominają o stresie, uderzając piłkę – powiedziała ambasadorka ASICS.

Ten nowatorski eksperyment pogłębia naszą wiedzę na temat siły tenisa w łagodzeniu stresu. Badanie daje solidną ilustrację pozytywnego wpływu, jaki ten sport ma na zdrowie psychiczne. Wyniki są dla nas bardzo istotne, ponieważ dostrzegamy, że tenis ogrywa ważną rolę w redukcji odczuwania problemów czy zmartwień mentalnych – dodał koordynujący projekt dr Brendon Stubbs.

Na czym polegał eksperyment?

Uczestnicy zostali poproszeni o ogólną ocenę kondycji psychicznej na przestrzeni ostatniego miesiąca. Następnie grali w tenisa w towarzystwie Igi Świątek dokładnie przez 15 minut i 9 sekund, co wprost przełożyło się na obniżenie poziomu stresu.

Naszą misją jest wspieranie w doświadczaniu korzyści wynikających z uprawiania sportu zarówno dla ciała, jak i umysłu. Nasz eksperyment pozwolił paryżanom znaleźć tenisową odskocznię od codzienności. Całość poparliśmy realnymi danymi. Uprawianie tego sportu przekłada się na redukcję stresu oraz poczucie szczęścia. Nie mogliśmy wybrać lepszego miejsca na nasz projekt niż właśnie Paryż, który przez najbliższy czas będzie światową stolicą tenisa – stwierdził Gary Raucher, wiceprezes ASICS EMEA.

Dodaj komentarz