Prowadzenie bloga
Zgrab liście i wyprodukuj własną ziemię liściową!

Zgrab liście i wyprodukuj własną ziemię liściową!

Planując sprzątanie ogrodu z liści, warto rozważyć wykorzystanie ich do produkcji ziemi liściowej. Można ją potem stosować do spulchniania gleby czy poprawiania jej struktury. Wystarczy zgrabić liście i odpowiednio je zabezpieczyć.

Produkcja ziemi liściowej jest prosta. Można ułożyć z nich kopiec, u podstaw kładąc materiał przepuszczający wodę, i przykryć go np. żyzną ziemią. Innym sposobem jest wykorzystanie niepotrzebnych już worków z tworzywa sztucznego, które napełniamy liśćmi, zalewamy wodą, zawiązujemy i gęsto nakłuwamy. Ważna jest bowiem przepuszczalność powietrza. Powinniśmy również zadbać o utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w workach.

Pamiętajmy, że do produkcji ziemi liściowej nie powinno się używać liści z oznaką chorób i zaatakowanych przez szkodniki, a także roślin zimozielonych czy iglaków, które długo się rozkładają. Uważajmy na orzecha włoskiego, który wydziel związek hamujący rozwój innych roślin, i który spowalnia produkcję ziemi liściowej.

Chcąc skrócić proces produkcji, który może trwać 6 do 12 miesięcy, warto rozdrobnić liście, użyć dodatków np. nawozów organicznych, gnojówki z roślin cz dodać skoszoną trawę. Aby ziemia liściowa była w pełni wartościowa miesza się ją z innymi podłożami, np. żyzną ziemią i torfem. Wtedy poprawia strukturę, zwiększa pulchność
i przepuszczalność gleby.

Jakie grabie wybrać?

Do usunięcie liści przydadzą się odpowiednie grabie, dzięki którym sprawnie oczyścimy murawę. Wybierzmy grabie dopasowane do powierzchni trawnika – te  z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do oczyszczenia niedużej powierzchni, w tym terenu wokół drzew.

Do pracy na dużej powierzchni wybierzmy grabie XactTM XXL lub L, z wyjątkowo szeroką głowicą. Wyposażone zostały w lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla bardziej wydajnej i ergonomicznej pracy. Na rynku dostępne są również grabie SolidTM, o różnych rozmiarach (M, L, XL), które mają wytrzymałe i elastyczne zęby zaprojektowane tak, by liście nie blokowały się w głowicy.

Oprócz zgrabienia, liście trzeba zebrać i przenieść w odpowiednie miejsce, aby ułożyć z nich kopiec czy zapakować w worki. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się kosz Ergo Pop-up. Materiał, z którego został wykonany, jest odporny na wilgoć, pleśń czy rozdarcia. Po zakończeniu pracy kosz można szybko złożyć dzięki specjalnym zaczepom. Jego olbrzymia zaleta to łatwość czyszczenia i przechowywania – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca (wys. 3 cm). Kosz jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb czy wielkości ogrodu.

Dodaj komentarz